Konta emerytalne IKE & IKZE jako wizja spokojnej przyszłości finansowej

Dodano 4.10.2017


Zapewne wielu z nas zastanawia się jak będą wyglądały emerytury z ZUS-u po obniżeniu wieku emerytalnego. Co zrobić, aby skutecznie i korzystnie zabezpieczyć się na “stare lata”? Czy warto prowadzić konto emerytalne? Jeśli tak, to jakie konto wybrać? Pytań jest tak wiele, a odpowiedź jest prosta - IKE & IKZE. No dobra, ale właściwie co to jest to “IKE i IKZE”? Na pierwszy rzut oka, skróty te brzmią jak nazwy jakichś japońskich superbohaterów. Może na swój sposób mają jednak coś z nimi wspólnego, bo jednak te konta emerytalne, zarówno jak i superbohaterowie - potrafią “pomagać” ludziom. A w tym wypadku po prostu mogą pomóc osiągnąć godne i spokojne życie na płaszczyźnie finansowej na emeryturze.

 

IKE & IKZE od kuchni

IKE oraz IKZE to konta emerytalne. Skrót IKE oznacza Indywidualne Konto Emerytalne, a IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Teraz zapewne każdy z Was jest ciekawy, jak działają te konta, co oferują oraz co je od siebie odróżnia. W takim razie rozwikłajmy tę zagadkę! W koncie IKE wpłacane środki do tego konta są wolne od podatku od zysków przy wypłacie środków. Wiek uprawniający do skorzystania z możliwości nie płacenia podatku belki, to 60 lat (55 jeżeli wcześniej nabywamy uprawnienia emerytalne). Jeżeli jednak wcześniej wypłacimy środki z Indywidualnego Konta Emerytalnego, to zapłacimy normalny podatek belki, który wynosi 19%. Natomiast Limit wpłat na to konto nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Na rok 2017 limit ten wynosi 12,789 zł. Jeśli chodzi o dziedziczenie, to nie płacimy podatku od spadków i darowizn. Osoby dziedziczące środki z innego IKE mogą je od razu wypłacić i nie płacą z tego tytułu podatku dochodowego. Prawo do dokonywania wpłat  na IKE  przysługuje  osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. W takim razie gdzie można założyć takie konto? Otóż IKE prowadzą instytucje takie jak: domy maklerskie, banki, zakłady ubezpieczeń na życie, a od od 1 stycznia 2012 również dobrowolne fundusze emerytalne.

 

Z kolei w IKZE środki wpłacane są na konto, a ich kwota wpłaty jest odliczana od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (efektywnie może to być 18% lub dla osób z drugiego progu podatkowego nawet 32%). Po osiągnięciu wieku 65 lat wypłata środków będzie opodatkowana podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%, a przed tym wiekiem wypłaty są opodatkowane według skali podatkowej jaką płacimy w PIT. Limit wpłat w IKZE na rok 2017 to 5,115,60 zł. W przypadku IKE sprawa jest prosta. Po prostu nie płacimy podatku od zysków kapitałowych. Jeśli chodzi o IKZE, to również mamy tę możliwość, a ponadto wpłaty, które dokonamy w danym roku podatkowym, możemy odliczyć od podstawy opodatkowania.  W przypadku tego konta warto jednak zwrócić uwagę na kilka dosyć istotnych kwestii, a mianowicie: Jeżeli przykładowo płacimy podatek 18%, ale wypłacimy środki przed ukończeniem 65 rokiem życia - płacąc stawkę 32% PIT, to będziemy stratni na tym zabiegu, ponieważ podatek będzie wyższy na końcu niż ten, którego użyliśmy do odpisu. Natomiast jeżeli najpierw płacimy podatek 32% i wypłacimy środki przed 65 rokiem życia, zyskamy na tym pod jednym warunkiem - musimy być w niższej skali podatkowej niż dotychczas. W skrajnych przypadkach można na IKZE bardzo zyskać. Wystarczy, że w jednym roku lub w kilku latach odpiszemy wpłatę, za którą płacimy 32% podatku, a w kolejnym okresie może nam się przytrafić, że nie będziemy pracować i wtedy dokonamy wypłaty. W takiej sytuacji możemy w ogóle nie zapłacić podatku, gdyż skorzystamy z wolnej od niego kwoty, która została ostatnio podniesiona do ok. 6,600 zł.

 

Jedne z lepszych kont emerytalnych?

Podsumowując IKE i IKZE oferują sporą swobodę w odkładaniu funduszy na wymarzoną emeryturę, a dzięki temu są niezwykle wygodną formą oszczędzania. Konta te stanowią podstawę oszczędzania w III Filarze emerytury, który stawia nacisk na dodatkowe zabezpieczenie oraz wyższą kwotę naszego świadczenia emerytalnego. Oferta jest również elastyczna - IKE i IKZE można otworzyć oddzielnie lub wybrać pakiet złożony z obu kont. Warto jednak zwrócić uwagę, że największe korzyści podatkowe uzyskamy, otwierając zarówno konto IKE, jak i IKZE. Możliwe jednak, że większy profit możemy czerpać z konta IKZE. Osoby, które wybrały IKZE jako sposób na inwestowanie poza brakiem podatku belki mogą dodatkowo obniżyć swój podatek dochodowy PIT. Z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego można również pobrać wczesną, całkowitą wypłatę, trzeba jednak mieć na uwadze obowiązek wyrównania odpisanego wcześniej podatku. Kwota, którą można odpisać co roku jest inna, ponieważ wyliczana jest tak, jak limity na podstawie przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej. Podatnicy, którzy inwestują w IKZE i wpłacą pełną kwotę w ramach rocznego limitu a jednocześnie znajdą się w drugim progu podatkowym 32% - w tym roku mogą odliczyć maksymalnie 1637 zł. Dla inwestorów, którzy znajdą się w pierwszym progu podatkowym (18%) ulga wyniesie 920,80 zł. Pamiętajmy również o tym, że w każdej chwili możemy wycofać swoje pieniądze zarówno z IKE jak i z IKZE. Zachowamy wtedy wypracowane zyski, jednak będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy.

 

Łukasz Nowak  

Dyrektor Generalny Alin Group

 

                         

 

 

 

 

 

Dołącz do nas na facebooku!

 

Alin Group jest Spółką z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69/9 zarejestrowaną w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Krakowa XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000332655, NIP 6793012052, REGON 120961666. Kapitał zakładowy 35 000 zł w całości opłacony. Licnecja RAU 11189445/A. 

Newsletter 

Copyright © 2017 Alin Group